Minecraft nedir?

Aşağa gitmek

: Minecraft nedir?

Mesaj tarafından Play Bir Salı Mayıs 29, 2012 11:24 pm


Merhaba arkadaşlar geri döndüm. Uzun zaman forumda yoktum. Dönüşüm üzerine bir entry yazayım dedim. İşte bilgi toplayıp düzenleyerek Yeni Başlayanlara Dev Minecraft Rehberim!

Minecraft Nedir?

Minecraft,Mojang oyun firmasının yarattığı 3D Blok tarzı bir oyundur. Her gün sahibine yaklaşık 250.000$ kadar para kazandıran bir oyundur. Oyunu oynamaya başlayınca ''lost adasına düştük'' gibi bir his gelir size. İlk başta grafiklerin kötü olduğu düşünebilecek gibidir.Biome'ların da eklenmesiyle keşfetmesi pek tatlı bir oyun olmuştur. Ağaçla dolu bir vadiyi geçip koskoca bir okyanusa varmak, botla okyanusu aşarken birden bire karla tanışıp donuk denizle karşılaşmak muhteşem bir olay.Bu oyun,gerçekten insana doğada, boş bir adada kalmış hissini yaratıyor.

İlk bakışta çok basit ve gereksiz bir oyun gibi görülse de, oyuncu koltuğuna oturulduğunda anında etkisi altına alıyor insanı. multiplayer modu'da var. serverlar üzerinden 10-15 kişi oynanabiliyor.

İlk Gece Krizini Atlatmak - Oyuna Başlangıç Rehberi

Oyuna ilk başladığınızda yakınlarınızda bir yerdeki ağacı yumruklayıp 6-7 parça kütük/odun çıkarın.Bunları kullanarak önce Crafting Table, Sonra axe(ağaç kesmek için), Pickaxe (Taş ve benzeri blokları kırmak için.), shovel (toprak, kum, çamur benzeri blokları kırmak için) ve sword (mob ve hayvanları -inek, domuz, tavuk ve benzerini öldürmek için) yapın. Tabi bunları yapmanız için Wood'ları işleyip Wooden Planka çevireceğiz. Bunların tarifleri için:

http://www.minecraftwiki.net/wiki/crafting

Unutmayın wooden tool'ları uzun süre kullanmayacağız. Çünkü kısa sürede kırılıyor. Sadece hızlı biçimde ihtiyacımız olabilecek cobblestone (Stone Tool - Daha sağlam tool yapabilmek için) coal (Torch yapabilmek ve cooking için), flint (Çakmak ve ok yapmak için) Leather (Basic armor yapmak için - inekleri kılıçla öldürdüğünüzde düşüyor), Porkchop (4 kalp veren yemek için - domuzları kılıçla öldürdüğünüzde düşüyor ve eti pişirmek için coal ve furnace gerekiyor.) vb gibi temel maddeleri hızlı biçimde elde etmek için kullanıyoruz.Wooden tools'dan 1'er kopya yapmanız yeterli olacaktır. Bu arada ilk gece krizini atlatabilmek için kendinize bir ev yapmak adına yanınızda yeterince wood da bulundurun. Size önerim 50 Wooden Planks yeterli olacaktır.

Kısa zaman da cobblestone bulur, daha hızlı çalışan ve daha dayanıklı olan stone tools yapabiliriz. Cobblestone block şöyle görünüyor:

http://www.minecraftwiki.net/images/6/67/Cobblestone.png

Bunları da Wooden Tools ile aynı şekillerde yapıcaz ama farklı olarak wooden planks koyduğumuz yerlere cobble stone koyucaz. Artık daha hızlı çalışan ve daha dayanıklı bir pickaxe'imiz var. Bundan bir kaç kopya hazırlamanız faydanıza olacaktır. Aynı şekilde birkaç kopya axe yapınki ilk gece için kuracağımız ev'iniz için woodları hızlıca kesebilelim.

Cobblestone bulduğunuz yerlerde:

http://www.minecraftwiki.net/images/f/fb/Coalore.png

Bunun gibi bloklar çıkarsa kesinlikle kesin. Çünkü size aydnlatmada ve pişirmede çok önemi var.

Eğer bu tip şeyler bulursanız:

http://www.minecraftwiki.net/images/0/0c/gravel2.png
http://www.minecraftwiki.net/...ges/8/87/ironore2.png

Bunları kırarak flint ve iron ore (Furnace yaptığınızda iron ore işlenebilir hale gelecek ve artık iron pickaxe yada sword kullanabileceksiniz) elde edin.

Bu kadar işi tamamladığınızda artık gün kararmaya başlamış olacaktır. Artık evimizi yapmaya başlayalım: Öncelikle elinizdeki woodları wooden plank'a çevirin. Tercihen 5x5 boyutunda bir ev yapalım. Evin kapısı için bir karelik boşluk bırakarak 3 blok yüksekliğinde bir ev yapın. Bunun sebebi şu: Mob'lar 2 bloktan atlayamazlar ancak skeletonlar 2 blok yükseklikten içeri ok atabiliyorlar. Evin çatısını da kapatın. Çünkü Spiderlar tırmanıp girebiliyorlar.

Kapının yapımını, verdiğim adresdeki Mechanism Recipes adlı bölümden bulabilirsiniz.Blokları dizmeniz bitince, evin içine 3-4 torch koyun.Etrafınızı az da olsa görmeye çalışın, zira örümcek bulursanız onların String (Yay ve Olta yapmak adına gerekli bir malzeme) ve Spider's Eye (Zehirleyen örümcek gözü yemeği) kaynağı olmalarından dolayı örümcekleri kaçırmak istemezsiniz. Skeleton görürseniz mutlaka saklanıp sabah olmasını bekleyin güneş onları yakacaktır böylece yere bıraktıysa oklarını toplayabilirsiniz. Ayrıca köpekleri evcilleştirmeniz için de Skeleton'lardan kemik de çıkar. Düz yeşil renkli olan patlayan creepler ise en sinir bozucu mobdur. Patladıkları yerde kocaman çukur açarlar. Bunları kılıcınızla öldürebilirsiniz. Ancak yakınınızda patlamamasına özen gösterin. Bunlardan da gunpowder (TNT ve benzeri malzeme yapmak için gerekli malzeme) düşebiliyor.

İpuçları ve Öneriler

İlk gecenizi atlatmanızı sağlayacak evi baştan yaratıp fazlasıyla malzeme harcamak yerine, halihazırda bolca olan tepelerden birine aydınlatmalı bir mağara kazmak en mantıklısıdır.

En önemli kısım spawning zone'a yakın bir yerde evi inşa etmek. Evinizi spawn point'e yakın kurarsanız ilerleyen zamanlarda kendinize bir pusula yaparak kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca ışıklandırma çok önemli, zira gece olduğunda mob'lar karanlıkta spawn oluyorlar. biraz tahta, biraz kömür buldunuz mu ilk günü atlattınız demektir.

1.3 beta versiyonuyla gelen yatak sayesinde geceyi uyuyarak geçirebilirsiniz. Tabi bu keçilerden(herneyse) çıkan yünler sayesinde yapılıyor. 3 wool ve 3 wooden plank ile yatağınızı yapabilirsiniz.


Eğer yetti be şu lanet canavarlar kaybolsun diyorsanız zorluk seviyesini peacefula getirip rahatça oynayabilirsiniz.

Minecraft Diğer...

Yeterince kaya kazdıktan sonra yapılar ve binalar inşa etmek insana zevk veriyor ayrıca...Güzel şeylerden birisi de Dungeon keşfetmek... bir ara diamond arıyorsundur sonrada bir kaya kazarsın. Canavar sesleri gelmeye başlar ve sen daha çok kazarsın. Sonra mossstone görünce tabi orası bir dungeondur. Very Happy

Bir diğer sorun ise oyunun çökmesi,kapanması gibi. Bu tarz sorunlara karşı, quick save yada autosave gibi bir özellik gelmeli.

İstediğiniz her şeyi...aklınızdaki herşeyi yapıp inşa edebiliyorsunuz. Hayallerinizdeki binaları ve yapıları sanal dünyaya taşımak gibi.Ama mesela 5 arkadaş birlikte oynuyorsanız, el birliği ile bir şehir kurmanın zevki bambaşka.

Oyunun en büyük updatesi yani Macera Güncellemesi 1.8.1 oyuna bambaşka şeyler eklemiştir...Ayrıca ezeli düşmanımız EnderDragondur. The End'e gitmek için de Enderman'ın gözüne ihtiyacınız var. Ah... bir de stronghold bulmanız gerek.
Beyaz adam geldiğinde bizim topraklarımız, onların ise İncil'i vardı. Bize gözlerimizi kapayıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil, onların ellerinde topraklarımız vardı.Angry Birds
avatar
Play
Kurucu-Admin
Kurucu-Admin

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 509
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 28/09/10

Kullanıcı profilini gör http://pc-dunyasi.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz